5 شغل در بانکوک تایلند که خارجی ها به راحتی می توانند آنرا پیدا کنند

 بانکوک بعنوان پایتخت تایلند یکی از پر بازدید ترین شهرها در دنیاست که هر سال توریست های زیادی از آن دیدن می کنند. اما آیا امکان اقامت طولانی در  بانکوک و پیدا کردن شغل مناسب برای خارجی ها وجود دارد؟ آیا امکان دارد جایی که در آن یک تعطیلات به یادماندنی داشته اید به محل کار و زندگی تان تبدیل شود؟ تعداد خارجی هایی (غیر تایلندی) که همین سوال را دارند هر روز در حال زیاد شدن است. درواقع پاسخ این سوال، بله است و باید بگوییم که امکان واقعی شدن رویای این افراد وجود دارد و می توانید در بانکوک شغل های مناسبی را بعنوان خارجی بدست آورید.

بانکوک شهر فوق العاده ای است که فرهنگ پر جنب و جوشی دارد و سالانه رویداد های هیجان انگیزی در آن برگزار می گردد. هزینه های زندگی هم در بانکوک نسبتا ارزان است. اما قبل از اینکه بلیط یک طرفه به این بهشت زیبا را تهیه کنید، اطلاع داشته باشید که بین دیدن و گشت و گذار از یک مکان و کار کردن در آنجا تفاوت هایی وجود دارد. غذا و آب و هوا هنوز تنها یک بخش قضیه است و در کنار آن قوانین، فرهنگ عمومی و تغییر روند زندگی از موارد مهمی هستند که شاید برای همه مناسب و راحت نباشد. مشکلات بدست آوردن مجوز شغلی را هم در بانکوک را نباید نادیده گرفت. با وجود همه اینها اگر هنوز هم مایل به نقل مکان به تایلند هستید یا صرفا می خواهید حس کنجکاوی تان را ارضاء کنید و بدانید که چه نوع مشاغلی برای خارجی ها در تایلند وجود دارند، می توانید به مواردی که در زیر توضیح داده شده اند، مراجعه کنید.

معلم زبان های خارجی مخصوصا انگلیسی

اولین و راحت ترین شغلی که اتباع خارجی می توانند در بانکوک پیدا کنند، تدریس است. فرصت ها برای شغل معلمی فراوان و دستمزدها متنوع است. حقوق یک فرد غیر تایلندی به عنوان معلم که تحصیلات دانشگاهی و مدرک معتبری دارد، برابر با حقوقی است که در کشور خودش می گرفت. حقوق اکثر شغل ها در تایلند متعادل ست. یک معلم باتجربه می تواند انتظار حقوق ماهانه بین 30 هزار تا 40 هزار بات را در شروع کارش در تایلند داشته باشد (این مقدار هنوز هم خیلی بیشتر از حقوقی است که با تجربه ترین معلمان تایلندی می گیرند). علاوه بر آن تدریس در بانکوک صرفا چیزی بیشتر از داشتن یک منبع درآمد است. تدریس در بانکوک به غیر تایلندی ها این فرصت را می دهد تا فرهنگ تایلندی و برخورد و تعامل با افراد را به صورت فردی تجربه کنید. در دوره های یادگیری زبان انگلیسی که برای پیشرفت تاجران در کسب و کارشان برگزار می شود، معمولا معلمان مسن تر به جوانتر ها ترجیح داده می شوند. معلمانی که زبانی که تدریس می کنند زبان مادری شان است، راحتر با زبان آموزان ارتباط برقرار می کنند. در بانکوک اکثر اساتید و معلمان مرد هستند، بنابراین اگر خانم هستید، بیشتر مدارس ابتدایی و کودکستان ها ترجیح می دهند شما را استخدام کنند.

خوبی های این شغل: مردم تایلند انسانهای بسیار راحتی هستند. به عنوان معلم می توانید روش زندگی کردن تایلندی ها را از نزدیک ببینید. برای کسانی که خوش مشرب اند و روابط عمومی خوبی دارند، تدریس می تواند لذت بخش ترین و پر درآمد ترین شغل در بانکوک باشد. معلمی همچنین یک شغل معتبر و مطمئن است.

بدی های این شغل: نوع شغل تدریس به گونه ای است که نیاز به فردی پرانرژی و فعال دارد و برای آنهایی که خجالتی یا درونگرا هستند، شغل مناسبی نیست. در این شغل همچنین شانس کمی برای پیشرفت شغلی وجود دارد.

فعالیت در بخش هتلداری

استخدام در هتل ها بعد از تدریس، در رده دوم مشاغلی قرار دارد که غیر تایلندی هایی که بانکوک را برای کار و زندگی انتخاب کرده اند، می توانند به آن امید داشته باشند. تعداد زیادی از غیر تایلندی از سرتاسر دنیا به عنوان آشپز، نوازنده، و مهماندار در هتل های بانکوک و سایر شهرها کار می کنند. کارکردن در هتل بسیار سخت و پرزحمت است. معمولا ساعت کاری هتل ها هم طولانی است اما در کنار همه این سختی ها دستمزد هایی که پرداخت می شود عالیست. چیزی که مزیت کار کردن در هتل به حساب می اید این است که جای پیشرفت در این شغل وجود دارد. دستمزدها به موقعیت شغلی، تحصیلات، و تجربه بستگی دارد. توانایی صحبت به چند زبان مختلف هم در بخش مهمان داری هتل امتیاز بسیار ارزشمندی ست؛ اگر این توانایی را دارید، صنعت هتلداری می تواند اولین جایی باشد که برای پیدا کردن شغل در بانکوک، به آن مراجعه می کنید.

خوبی های این شغل: شانس کار کردن در جایی که مشتاق بودن در آن هستید؛ و شغلی است که فرصت پیشرفت در آن وجود دارد.

بدی های این شغل: کار کردن برای یک هتل درجه یک فشارها، سختی ها و انتظارات خاص خودش را دارد.

معلم غواصی

عده ای از افراد هستند که دوست ندارد در تمام مدت ساعت کارشان لباس رسمی بپوشند. این عده در مسیر تازه ای که برای زندگی انتخاب کرده اند، معمولا دنبال ماجراجویی و کارهای هیجان انگیزاند. اگر شما هم جزو این افراد هستید، داشتن شغلی مثل معلم غواصی می تواند بهترین گزینه برای شما باشد. البته برای داشتن این شغل باید تمام شرایط لازم را داشته باشید. همچنین باید دارای گواهینامه مربیگری نیز باشید. شرکت های زیادی در تایلند وجود دارند که در این زمینه کار می کنند که معروفترین شان PADI است. دوره آموزشی برای گرفتن گواهی نامه چهار ماه است. هزینه این دوره حداقل 200 هزار بات (6300 دلار آمریکا) است. وقتی به مقام استاد غواصی رسیدید می توانید در ابتدا کارتان را به عنوان دستیار شروع کنید. برای دستیاری هم مبلغلی به شما تعلق می گیرد. وقتی پیشرفت کرده و از دستیاری به معلمی رسیدید دستمزدی که به شما تعلق می گیرد، درصدی از پولی است که گروهی که در دوره آموزشی ثبت نام کرده اند، می پردازند (که معمولا 15 تا 20 درصد از کل پول است). اگر تعداد ثبت نام کننده ها 6 نفر باشد، معلم غواصی می تواند تقریبا 12 هزار بات درآمد داشته باشد. تایلند به خاطر آب و هوای گرمسیری اش، جاهای شگفت انگیزی برای غواصی دارد. در بانکوک اما به خاطر اینکه شرکت های غواصی زیاد نیستند، پیدا کردن شغلی در رابطه با آن کمی سختی است. بیشتر شغل های وابسته به غواصی را می توان در شهر های ساحلی و هتل هایی پیدا کرد که در سرتاسر استان های ساحلی پراکنده شده اند.

خوبی های این شغل: آفتاب، دریا، شن؛ نیاز نیست چیز بیشتری بگوییم!

بدی های این شغل: معلم غواصی شغلی فصلی در بانکوک است که درآمد متوسطی دارد.

بازیگر و یا مدل

طی چند سال گذشته، بانکوک به یکی از مهمترین قطب های فیلم سازی آسیا تبدیل شده است. شرکت های فیلمسازی آمریکایی، اروپایی، و هندی، بانکوک را به خاطر هزینه های پایین و امکانات مدرنش، به عنوان یک لوکیشن ایده آل برای فیلمبرداری فیلم های خود انتخاب می کنند. این موارد در کنار صنعت فیلم سازی رو به رشد تایلند، باعث افزایش هر چه بیشتر نیاز به هنرپیشه های مرد و زن با استعداد شده است. دستمزد های بازیگری از 2000 هزار بات برای یک روز بازی به عنوان شخصیت اصلی فیلم تا 100 هزار بات متغیراند. اگر به کار کردن به عنوان یک مدل / بازیگر، علاقه مند هستید، لازم است عکس های باکیفیت یا یک حلقه فیلم از خودتان را برای استخدام به همراه داشته باشید. لازم است بدانید که شرکت های فیلمسازی شما را با قراردادی کوتاه مدت استخدام می کنند، یعنی اینکه بیشتر وقتتان را بدون داشتن اجازه برای کار دیگر، هدر می دهید. برخی این روش زندگی عاریه ای و چند روزه را قبول می کنند چون آن را راهی برای رسیدن به آرزوهایشان می دانند.

خوبی های این شغل: دسترسی رایگان به همه کلوپ های پرطرفدار، پرسه زدن در شهر با دوستانی که در شوها با شما هم بازی هستند.

بدی های این شغل: بطور کلی بازیگری شغلی با افراط و تفریط زیاد است. اگر نقش اصلی داشته باشید و دستمزد خوبی هم به شما تعلق بگیرد، برای چند هفته پول برای خوردن و خوشگذرانی دارید اما وقتی نقشی به شما تعلق نگیرد و بیکار باشید باید دار و ندارتان را برای پرداخت قبوض و اجاره بدهید. درضمن کار کردن با یک مجوعه هم کار سخت و پر دردسری است.

کسب و کار خودتان را شروع کنید

چه کاری که می خواهید شروع کنید؛ شرکتی که خدمات آی تی ارائه می کند، یا یک کافه و رستوران اختصاصی. در بانکوک برای داشتن کسب و کار شخصی فرصت های زیادی وجود دارد. شروع کردن یک بیزنس شخصی در تایلند برای بسیاری از غیرتایلندی ها می تواند آینده خوبی در پی داشته باشد؛ اما برای اینکه تجربه جدید شما به کابوس تبدیل نشود، یک سری کاغذ بازی ها و قوانین کهنه اداری وجود دارند که باید از سد آنها با موفقیت عبور کنید. اولین چیزی که باید بدانید این است که شروع یک کسب و کار در بانکوک نیاز به یک وجه حقوقی خوب دارد. طبق قوانین تایلند، غیر تایلندی ها (خارجی ها) می توانند حداکثر تا 49% در کسب و کاری سهم داشته باشند. البته این مشکل، مشکل حل نشدنی نیست و برای اینکه شما مطمئن شوید که پولی که با سختی بدست آورده اید را از دست نمی دهید، مدارک حقوقی تان باید آماده باشد. مسئله ویزای تایلند هم برای اکثر خارجی های مقیم تایلند، کمی پیچیده است. خوشبختانه این مشکلات مانع نشده  تا غیر تایلندی ها بخواهند برای استفاده از پس انداز تمام زندگی شان و شروع کار جدید و رویای نصف و نیمه ای که در واقع شانس موفقیت چندانی هم ندارد، از کار در بانکوک منصرف شوند. با وجود این برای کسانی که ایده های خوب و برنامه ریزی مشخصی دارند و همینطور پول کافی برای شروع کسب و کار شخصی شان را دارند، بانکوک بهتر از هر جای دیگری ست.

خوبی های این شغل: پتانسیل داشتن سودهای بی اندازه

بدی های این شغل: پتانسیل داشتن ضررهای بی اندازه

Summary
Review Date
Reviewed Item
5 شغل در بانکوک تایلند
Author Rating
51star1star1star1star1star

یک دیدگاه

  1. بازتاب ها: حامد بهرام نژاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس لحظه آخری