نژاد مردم تایلند

نژاد مردم تایلند عمدتا از نژاد تای می باشد. نژادهای اقلیت نیز شامل حدود دو میلیون نفر نژاد مالایی در جنوب کشور، شمار کمی کامبوجی در شرق و همچنین برخی قبایل دیگر هستند؛ که در شمال و شمال‌ غربی تایلند زندگی می‌کنند. تقریباً مابقی جمعیت تایلند از نژادهای لائو و شان هستند. مهمترین اقلیت نژاد مردم تایلند، عبارتند از چینی‌ها که 14 درصد جمعیت (یعنی حدود نه میلیون نفر) را تشکیل می دهند.

festival-celebrations

مهاجران چینی اولیه، هوکین‌ها بودند که بعد از قرن هجدهم، به عنوان ماموران جمع‌آوری مالیات برای خاندان سلطنتی به عنوان ماموران جمع آوری مالیات برای خاندان سلطنتی به تایلند وارد شدند. گروه دیگر چینی‌ها تئوچو بودند که در بانکوک به تاجران مهمی تبدیل شدند. بعداً با حاکم شدن کمونیست‌ها در چین، مهاجرت‌های وسیع و گسترده‌ای به تایلند صورت گرفت. چینی‌های مهاجر مردمی پرکار هستند و بر تجارت و امور اقتصادی کشور، تسلط دارند، ولی بر خلاف دیگر کشورهای منطقه، تمرکز ثروت در دست چینی‌ها، هیچ تنشی در تایلند ایجاد نکرده است. شاید نزدیکی نژادی چینی‌ها  و تایلندی‌ها مهم‌ترین عامل خویشاوندی دو نژاد در این سطح وسیع بوده است.

از دیگر اقوام ساکن تایلند، مالایی‌ها هستند که در قسمت‌های جنوبی تایلند زندگی می‌کنند و مسلمانند. آن‌ها به طور معمول، به کشت کائوچو و یا ماهی‌گیر مشغولند. مالایی‌ها نژاد اصلی و حاکم کشور مالزیند.

ساکنین نواحی مرتفع شمالی نزدیک (چیانگ مای) _ که حدود نیم میلیون بومی چادرنشین هستند _ از نواحی جنوبی چین به این قسمت‌ها کوچ کرده‌اند. حدود بیست قبیله، از جمله مئو و مردم ساده زیست فی تونگ لونگ در طول قرن‌ها و زمان‌های گذشته، به مرور، در این منطقه ساکن شدند. مهم‌ترین عبارت این قبایل، عبارتند از:

آخا

جمعیت بومی منطقه شمالی هستند که از استان یونان و چین مهاجرت کرده‌اند و محل اقامت آن‌ها منطقه معروف به مثلث طلایی است.

مئو یا هومونگ

جمعیتی اصالتاً لائوسی هستند مه در مرزهای لائوس و در محدوده چیانگ مای، ساکنند.

کارن

که به  آن‌ها یانگ و یا کاریانگ نیز می‌گویند، اصالتاً برنامه‌ای هستند و در مرزهای تایلند با برمه، زندگی می‌کنند.

لاهو یا موسر

که از قسمت‌های جنوب‌غربی چین  مهاجرت کرده‌اند و در مثلث طلایی محدوده فانگ، دائو و چیانگ، زندگی می‌کنند.

لیسو یا لیسا

از اقوام اصالتاً برمه‌ای هستند که در چیانگ مائو، فانگ و مائی هونگ سوم زندگی می‌کنند.

مین یا یائو

اقوامی هستند که به تدریج از قسمت‌های جنوبی چین مهاجرت کرده‌اند و در محدوده استان چیانگ رای، ساکنند.

Summary
Review Date
Reviewed Item
نژاد مردم تایلند
Author Rating
51star1star1star1star1star

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس لحظه آخری