مناطق جغرافیایی تایلند

تایلند با وسعت تقریبی پانصد هزار کیلومتر مربع در جنوب ‌شرقی آسیا واقع شده است. تایلند به دلیل موقعیت جغرافیایی مناسبی که دارد، از آب و هوای مطلوبی برخوردار است و از لحاظ منابع طبیعی و کشاورزی نیز غنی می باشد و محصولات مختلفی را تولید و به نقاط مختلف جهان از جمله ایران صادر می‌کند. تایلند دارای 5 منطقه جغرافیایی اصلی می باشد.

Thailand-Map

1- منطقه مرکزی تایلند که جلگه‌ای آبرفتی، وسیع، با زمین‌های حاصل‌خیز است. این جلگه مرکزی، به دلیل محصولات کشاورزی فراوانش مشهور به یکی از جام‌های برنج آسیا است. این جلگه باتلاقی با یک سیستم رودخانه‌ای قدیمی‌تر که زیر آب بوده، در اواخر عصر یخبندان، به وجود آمده و در طول فصل بارانی، به خاطر بارندگی‌های جنوب غربی، همیشه در معرض سیل‌های شدید است.

2- دومین منطقه جغرافیایی تایلند، شامل مناطق کوهستانی است که در شمال جلگه مرکزی واقع شده است. این کوهستان‌ها، از سنگ‌های آهکی و گرانیتی تشکیل شده و با دره‌هایی که اولین اقامت‌گاه تایلندی‌ها، بین قرون نهم تا چهاردهم میلادی بوده، از هم جدا شده‌اند. بلندترین کوه تایلند، دوی اینتانون (Doi Inthanon) با ارتفاع 2565متر در این منطقه واقع است. سراسر تایلند، تحت تاثیر آب و هوای گرمسیری استوایی است؛ اما به خاطر موقعیت مرکزی آن، نسبت به برمه که در غرب و کشورهای هند و چین که در شرق آن واقع‌اند، بارندگی کم‌تری دارد. به طور کلی، ریزش باران در جنوب و حاشیه جنوب شرقی، کوهستان‌های غربی و تا اندازه‌ای در کوهستان‌های مرتفع‌تر شمالی، بیشتر است؛ ولی بیشتر مناطق تایلند، جزء ناحیه کم باران هستند و ریزش باران در این نقاط، در طول سال حداکثر به 1500 میلی‌متر می‌رسد. تنوع اراضی طبیعی و موقعیت تایلند، جالب توجه است. از نظر نقشه‌برداری، تایلند به نوعی مناطق مرتفع جنگلی، فلات‌های نسبتاً خشک، فلات‌های حاصل‌خیز کنار رودخانه‌ها و سواحل ماسه‌ای را در برمی‌گیرد که طبیعتاً از نظر آب و هوایی، متنوعند. از آن‌جا که تایلند در حدود بیست درجه شمال خط استوا واقع است، آب و هوایی گرم و مرطوب دارد و به طور طبیعی، کشوری با وضعیت جوی استوایی تلقی می‌شود.

3- سومین منطقه طبیعی تایلند که در غرب، در طول خط مرزی با میانمار (Myanmar) واقع شده نیز یک منطقه کوهستانی است. که در این ناحیه مرزی طبیعی به وجود آورده است.

4- در شرق جلگه مرکزی، فلات کورات (Khorat) چهارمین منطقه جغرافیایی تایلند را تشکیل می‌دهد که یک منطقه سنگ ماسه‌ای مواج است و به طور فوق‌العاده 200متر بالا آمده است.

5- پنجمین منطقه طبیعی تایلند، در جنوب تایلند واقع شده است و بخش شمالی شبه جزیره مالایاست. این منطقه، علاوه بر مناطق کوهستانی، سواحل دریایی و جزایر متعددی دارد که برخی از آن‌ها آهکی هستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس لحظه آخری