مذهب رسمی تایلند

مذهب رسمی تایلند، بودیسم تراوادا می باشد که حدود 95 درصد از مردم تایلند، پیرو آن هستند. طلیعه این مذهب در فاصله سال‌های 483 تا 503 قبل از میلاد، آشکار شد. اکثر مردم بودایی تایلند، به اصول دینی خود، پایبند هستند و این امر در همه ابعاد زندگی تایلندی، نمودار است. آنان تشکیلات منظمی دارند و رهبران روحانی آن‌ها مورد احترام جامعه هستند. سیاست مذهبی حکومت نیز معطوف به تقویت، حمایت و گسترش آیین بودایی است. دومین دین مردم تایلند، پس از بودیسم، اسلام است که حدود سه میلیون نفر (حدود 4.6 درصد جمعیت کل کشور) را به خود اختصاص داده است. سومین دین مردم تایلند نیز مسیحیت است. حدود 0.7 درصد از مردم تایلند، مسیحی هستند که عمدتاً کاتولیکند. علاوه بر این مذاهب، سایر ادیان نیز در تایلند وجود دارند که از آن جمله  می‌توان به انجمن کوچک یهودیان که قدمت آن به قرن هفدهم برمی‌گردد، هندوها، برهماییان و سیک اشاره کرد.

Amigo Gasht-Thailand Religion بیشتر مسلمانان تایلند در استان‌های جنوبی این کشور، یعنی استان‌های پاتانی و ناراتیوات ساکن هستند؛ به طوری که در سال 2005، حدود سی درصد از جمعیت جنوب تایلند را مسلمانان تشکیل می‌داده‌اند. بیشتر مسلمانان تایلند از نژاد مالایایی هستند که حدود دو سوم از کل مسلمانان را تشکیل داده‌اند و سایر مسلمانان، عمدتاً از کشورهای پاکستان، چین، کامبوج و اندونزی به این کشور مهاجرت کرده‌اند. مسلمانان جنوب کشور، مدت‌ها به طور مستقل زندگی می‌کردند؛ تا این‌که فرمانروایان تایلندی، آن‌ها را تحت سلطه درآورده‌اند و سرزمین‌شان نیز ضمیمه خاک تایلند شد. طبق آمار سال 2007، حدود 3494 مسجد در تایلند وجود دارد که بیشترین آن‌ها، در استان پاتانی واقع شده‌اند. در بانکوک – پایتخت تایلند – بیش از دویست مسجد وجود دارد و مسجد جامع بانکوک، مرکز اسلامی بزرگ این شهر به شمار می‌رود. یکی از مشهورترین مساجد مسلمانان چینی، مسجد بان هو در استان چیانگ‌مای است. مسلمانان جنوب کشور، در مساجد مختلف، از جمله مسجد کریزی که مسجدی نیم ساخته از قرن هفدهم است، فرایض مذهبی خود را ادا می‌کنند. مسلمانان شمال تایلند، عمدتاً چینی‌نژاد و پیرو مذهب حنیفند. از سال 2001، دولت تایلند، فعالیت‌های مسلمانان را محدود کرده است. از طرف آیت‌ا… خویی نیز مدرسه‌ای دینی به نام مدرسه دارالعلم در شهر بانکوک تاسیس شده است که محل آموزش و پرورش طلاب علوم دینی است.

در حال حاضر در بانکوک، علاوه بر مساجد و حسینیه‌های شیعیان بومی، مسجد بزرگی به نام مسجد امام علی (ع) بنا شده است؛ موسسه مطالعات و تحقیقات اسلامی و موسسه صاحب‌الزمان در شهر پاتومتانی در حال فعالیت‌اند و در چندسال اخیر، سازمان حوزه‌ها و مدارس خارج از کشور نیز دو مدرسه دینی در تایلند بنا کرده‌اند. مدرسه المهدی در ناخان سی تامارات که مختص برادران است و دیگر مدرسه مهدیه در بانکوک که مختص خواهران است. مسلمانان در ماه‌های مختلف سال، جشن‌ها و مراسم مذهبی مختلفی برگزار می‌کنند. یکی از معروف‌ترین مراسم مسلمانان، جشن مولود نبی است که به علت مهیا نبودن مکان، معمولاً با سه ماه تاخیر از زمان واقعی تولد پیامبر در یکی از پارک‌های معروف شهر بانکوک، مجاور پارلمان تایلند برگزار می‌شود. از دیگر مراسم‌های مسلمانان تایلند، مسابقات قرائت قرآن آ سه آن است که هر سال، ماه دسامبر در یکی از دانشگاه‌های شهر بانکوک برگزار می‌شود. جمهوری اسلامی ایران نیز دو سال متوالی در سال‌های 71 و 72 قاریانی به صورت افتخاری به این دوره از مسابقات فرستاد. در سال‌های اخیر، شیعیان در شهرهای مختلف تایلند، گسترش یافته‌اند و قریب به ده‌هزار نفر مسلمان شیعه در کل تایلند وجود دارد. برخی از این شیعیان از اعقاب شیخ احمد قمی هستند که در قرن هفدهم در آیوتهابا سکونت داشتند و سال‌ها بعد به تونبوری مهاجرت کردند. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، تحول زیادی در فرهنگ و اعتقادات این شیعیان به وجود آمد و آن‌ها را مقید به تکالیف مذهبی کرد؛ از جمله رعایت حجاب اسلامی که به ندرت در خانواده‌ها رعایت می‌شد. برخی دیگر از شیعیان، اصالتاً افغانی هستند و در سال‌های گذشته به تایلند آمده‌اند و در منطقه‌ای به نام بنگ‌موت در حومه بانکوک زندگی می‌کنند. یکی از روحانیون شیعه به نام سیدمحمد زکی، موسسه‌ای در شهر بانکوک برای شیعیان تاسیس کرد و دو مسجد نیز در جنوب تایلند بنا کرد.

Summary
Review Date
Reviewed Item
مذهب رسمی تایلند
Author Rating
51star1star1star1star1star

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس لحظه آخری