لباس سنتی تایلند

 لباس سنتی مردان تایلندی، شلوارهای بلند است با یک پیراهن یقه بلند آستین کوتاه، یا آستین بلند سوآفرا راتچاتانس نامیده می‌شود. در موقعیت‌های رسمی بستن کمربند نیز برای مردان رایج است. لباس‌ سنتی زنان تایلند، انواع گوناگونی دارد که در ادامه معرفی می گردند.

تای چاکری (Thai Chakkri): پوشاکی زیبا و رسمی است که معمولاً از یافته‌هایی از یوک- منظور یوک، ایجاد ضخامت اضافی در داخل پارچه بدون اضافه کردن تاپیک‌های اضافی است و اغلب از تار و پودهای طلایی و یا نقره‌ای رنگ که باعث گرانی آن می‌گردد- تهیه می‌شود و شامل دامن بلندی است که دور کمر می‌پیچند و دو چین پلیسه در جلو دارد. در این نوع لباس نیز از کمربند استفاده می‌شود.

تای بورومفیمن (Thai Boromphiman): لباس شب رسمی است؛ بلوزی آستین بلند که دکمه‌های آن در جلو یا پشت لباس، است. پارچه‌های گل‌دار، به این نوع لباس، ظاهری بسیار شیک می‌دهند. دامن لباس، بلند؛ و قد آن تقریباً تا قوزک پاست. در این نوع لباس نیز از کمربند استفاده می‌شود.

تای سیوالای (Thai Siwalai): لباس عصرانه رسمی است کاملاً شبیه به بورومفین، با این تفاوت که شالی هم روی شانه‌ها می‌اندازند. این لباس را در جشن‌های سلطنتی و یا آیین‌های رسمی، می‌پوشند. در این نوع لباس نیز از کمربند استفاده می‌شود.

تای دوسیت (Thai Dusit): لباسی گل‌دار، بی‌آستین و یقه پهن است که گاهی بلوز و دامن آن را به هم می‌دوزند. این لباس که از پارچه ابریشمی یوک تهیه می‎شود، برای جشن‌های عصرانه در مکان‌هایی که لباس‌های سبک غربی می‌پوشند، مناسب است. در این نوع لباس نیز از کمربند استفاده می‌شود.

تای چاکرافات (Thai Chakkraphat): نوعی لباس تایلندی است با یک شال، شبیه تای چاکری. این لباس برای مراسم ملی و سلطنتی، مناسب است. بخش بالایی آن، شالی پلیسه‌دار است که با یک شال قلاب‌دوزی شده ضخیم‌تر، پوشیده شده است. در این نوع لباس نیز از کمربند استفاده می‌شود.

تای آمارین (Thai Amarin): لباس عصرانه‌ای با پارچه‌ای ابریشمی گل‌دار است. برای این نوع لباس، از کمربند استفاده نمی‌شود. بلوز لباس، ممکن است یقه گرد و پهن داشته باشد و قد آستین تا پایین آرنج است. زیبایی تای آمارین، به پارچه و تزیینات آن است.

تای چتیلاد (Thai Chitlada): یک بلوز ابریشمی گل‌دار آستین بلند جلوباز، با پنج دکمه نقره‌ای یا طلایی در جلوی آن است که یک روبان گل‌دار در قسمت سینه دارد.

تای ریوئن تون (Thai Ruean Ton): غیررسمی‌ترین لباس تایلندی است با خطوط راه راه پهن و ابریشمی عمودی و یا افقی با یک‌سری طرح و نقش روی سینه لباس که بعضی اوقات، یک طرف آن چین می‌خورد؛ به اضافه یک بلوز بدون یقه و دامن بلند تا قوزک پا. قد آستین‌ها تا آرنج است و بلوز آن جلوباز است در این نوع لباس از کمربند استفاده نمی‌شود و مناسب مراسم مذهبی است.

تای جک‌گری (Thai Jakgree): لباس رسمی دو تکه‌ای که بخش بالایی لباس شامل شالی است که روی شانه چپ قرار گرفته و تا روی زمین ادامه دارد و شانه راست بدون لباس است. در این لباس نیز از کمربند استفاده می‌شود.

AmigoGasht_Thailand_Clothing1

AmigoGasht_Thailand_Clothing2

AmigoGasht_Thailand_Clothing3

AmigoGasht_Thailand_Clothing4

Summary
Review Date
Reviewed Item
لباس سنتی تایلند
Author Rating
51star1star1star1star1star

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس لحظه آخری