غذاهای تایلند

غذاهای تایلندی در سراسر جهان رایج شده‌اند و اگر به کشورهای اروپایی یا آمریکا بروید، حتماً رستوران‌های تایلندی را خواهید دید؛ درست همانند غذاهای ایتالیایی و ژاپنی که در سراسر جهان مورد توجه قرار گرفته‌اند. تایلند شالیزارهای بسیاری دارد و از تولیدکنندگان اصلی برنج جهان است. برنج‌های تایلندی به ایران نیز صادر می‌شود. مواد اصلی غذاهای تایلند برنج، ماهی و سبزیجات است. در غذاهای تایلندی معمولا گوشت، کمتر استفاده می‌شود. گوشت مصرفی در غذاهای تایلندی معمولاً گوشت گاو یا گاومیش است؛ میگو، هشت‌ پا، خرچنگ، صدف و دیگر غذاهای دریایی نیز مصرف بالایی در غذاهای تایلند دارند.

AmigoGasht-Thai-Food

مردم تایلند و به طور کلی، مردم جنوب‌ شرق آسیا، از صبح تا شب در حال خوردن هستند؛ ولی وعده‌های غذایی آن‌ها بسیار کم حجم است و شاید به همین دلیل است که درصد افراد چاق در تایلند، بسیار کم است و اغلب آن‌ها اندام متناسبی دارند؛ برخلاف مردم منطقه خاورمیانه و آمریکایی‌ها که تعداد وعده‌های غذایی آن‌ها کم و حجم غذای مصرفی‌شان بسیار زیاد است. غذاهای تایلندی عمدتا بصورت کبابی، آب‌پز و سرخ شده سرو می شوند. کبابی کردن ماهی، مرغ و سوسیس، بسیار متداول است؛ فلفل نیز از ادویه‌های اصلی غذاهای تایلندی است و همه گردشگران می‌دانند که غذاهای تایلندی، معمولاً تند مزه‌اند. تنوع ادویه‌ جات و سس در غذاهای تایلندی، آن‌قدر زیاد است که معمولاً در یک غذای ساده تایلند، حداقل پنج نوع ادویه و سس استفاده می‌شود. برنج در تایلند اغلب بدون روغن و به صورت کته درست می‌شود. به علت آب و هوای مناسب، کیفیت مواد غذایی در تایلند، بسیار بالاست ولی معمولاً در غذا خوری‌ های کنار خیابانی، اصول بهداشتی، درست رعایت نمی‌شود. در برخی رستوران‌ها به شما اجازه می‌دهند، خودتان آشپزی کنید، غذاهای تایلندی را با قاشق و چنگال سرو می‌کنند و چوب‌های غذاخوری در خانه‌های چینی‌ها به کار می‌روند.

AmigoGasht-Thai-Food3

غذاهای تایلندی در مناطق مختلف تایلند، متفاوت است و به چهارگروه غذاهای شمالی، شمال‌ شرقی، مرکزی و جنوبی تقسیم می‌شود. غذاهای هر گروه، شباهت بسیاری به غذاهای کشورهای همسایه آن منطقه دارند. از معروف ترین غذاهای تایلندی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

جوک (Jok): یک نوع حریره برنج است که برای صبحانه می‌خورند.

کائوتوم (Khao Tom): سوپ برنج به شیوه تایلندی است که معمولاً با گوشت خوک، جوجه یا میگو تهیه می‌شود.

کائوپد (Khao Pad): برنج سرخ کرده تایلندی و یکی از مشهورترین غذاهای تایلند است که معمولاً با جوجه، گوشت گاو، میگو، خوک، خرچنگ، نارگیل، آناناس و سبزیجات تهیه می‌شود.

پدتای (Pad Thai): نوعی رشته برنجی است که با سس ماهی، شکر، آب لیموترش یا خمیر تمبر هندی، بادام زمینی ریز شده و تخم‌مرغ، سرخ می‌شود.

توم‌یام (Tom Yam): یک سوپ ترش و تندی است با گوشت که در مناطق مرکزی تایلند، رواج دارد.

گای پدکینگ (Gai Pad Khing): مرغ سرخ شده با تکه‌های زنجبیل است که در مناطق مرکزی نیز رایج است.

لارب (Larb): سالادی ترش و تند، شامل گوشت، پیاز، گرد فلفل، پودر برنج تفت داده و نعناع است که یکی از خوراک‌های منطقه شمال‌شرق تایلند است.

از انواع دسرهای این کشور نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کائوینائو ما میوآنگ (Kao Niao Ma Muang): برنج چسبانک، همراه با انبه پخته است.

کانوم تان (Khanon Tan): کیکی کوچک است با طعم خرما و نارگیل‌های خرد شده بر روی آن.

AmigoGasht-Thai-Food4

AmigoGasht-Thai-Food1

AmigoGasht-Thai-Food2

Summary
Review Date
Reviewed Item
غذاهای تایلند
Author Rating
51star1star1star1star1star

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس لحظه آخری