سینما و تئاتر در تایلند

ورود سینما به تایلند، به اولین روزهای اختراع سینما برمی‌گردد؛ یعنی زمانی که پادشاه چولالونگ در سال 1897 به بژن در سوییس سفر کرد و آن‌جا فیلمی دید که آن را به تایلند آورد و در اولین سینمای تایلند، یعنی سینمای بانکوک، به نمایش درآورد. در همان سال، برادر پادشاه به نام شاهزاده سابناساتر که فیلم‌های بسیاری ساخت و امروز به عنوان پدر سینمای تایلند از او یاد می‌شود، تجهیزات و دوربین را خرید و به تایلند آورد. صنعت فیلم محلی در دهه 1920 آغاز شد و در دهه 1930، با استودیوهای متعدد تولید فیلم، وارد اولین دوران طلایی‌اش شد. خانم ساواتا اهل سیام، یکی از اولین فیلم‌های تایلندی و اولین محصول مشترک هالیوود و توپیکال فیلم بود که در سال 1923 در بانکوک به نمایش درآمد.

تا سال 1928، فیلم‌های سینمایی تایلند، صامت بود؛ در این سال، صدا وارد صنعت سینمای تایلند شد. لانگ تانگ، اولین فیلم ناطق تایلند، محصولی از برادران واساوات با بازی هنرپیشه‌های برجسته بود که به عنوان فیلمی ایدئولوژیک در دوره بازسازی سیاسی مطرح شد و به موفقیت بزرگی رسید. در سال 1933، اولین فیلم رنگی تایلند ساخته شد. در سال‌های پس از جنگ جهانی دوم، استفاده از فیلم 16میلی‌متری در تولید صدها فیلم، عاملی برای تجدید حیات سینمای تایلند بود. بسیاری از این فیلم‌ها، فیلم‌های اکشن بودند.

مالیات‌های سنگینی که دولت تایلند، برای واردات فیلم به کشور وضع کرد، در دهه 1970، باعث تولید انبوهی از فیلم‌های محلی درتایلند شد که در نهایت، باعث شد استودیوهای هالیوودی تایلند را تحریم کنند. از سال 1988، فیلم‌های هالیوودی، بار دیگر به تایلند راه یافتند. در اواخر دهه 1990، با ظهور کارگردانانی چون نونزی نیمیبوتر، پن اک راتانارونگ و اپیچاتپونگ ویراستاکول و نیز تونی‌جا قهرمان فیلم‌های اکشن که در جشنواره‌های فیلم سراسر جهان مشهور است، موج سینمایی جدیدی در تایلند، آغاز شد. خون یا تئاتر نقاب‌دار، شکل سنتی تئاتر تایلند است که جزو آیین‌ها و مراسم باستانی است و موضوع آن‌ها داستان‌هایی از راماکیئن، است. در این نمایش، لباس‌ها و نقاب‌های رنگارنگ و پرکاری استفاده می‌شود.

Summary
Review Date
Reviewed Item
سینما و تئاتر در تایلند
Author Rating
51star1star1star1star1star

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس لحظه آخری