رودهای تایلند

رود چائوفرایا (Chao Phraya) و رود مکونگ (Mekong)، دو رود مهم تایلند می باشند که آب مورد نیاز در کشاورزی این کشور را تامین می‌کنند. علاوه بر این دو رود مهم، رودهای بسیاری در تایلند وجود دارند که به خلیج تایلند یا دریای آندامان می‌ریزند. رود چائوفرایا که در تایلند به مادر آب ها مشهور است و در مرکز تایلند واقع شده است، از محل اتصال دو رود پینگ (Ping) و نان (Nan) در ناخون ساوان (Nakhon Sawan) سرچشمه می‌گیرد و پس از عبور از جلگه‌های مرکزی، از میان بانکوک، به خلیج تایلند می‌ریزد.

Thailand-River Map

رودخانه چائوفرایا، بسیار پرآب و قابل کشتی‌رانی است و کشتی‌هایی تا ظرفیت ده‌هزار تن، از طریق آن، به بندر بانکوک که در سی کیلومتری دهانه رودخانه قرار دارد، رفت و آمد می‌کنند. شبکه‌های وسیع آبی و کانال‌های احداث شده، با توزیع آب رود چائوفرایا، اراضی وسیع شالی‌کاری و کشاورزی را مشروب می‌کنند، ضمناً محموله‌های دریایی لائوس، همسایه شرقی تایلند نیز از طریق همین رودخانه و بندر بانکوک، به سواحل رود مکونگ حمل می‌شود.

از زیرشاخه‌های مهم چائوفرایا می‌توان رودهای پاساک (Pasak)، ساکائی کرانگ (Sakae Krang)، نان، پینگ و تاچین (Tha Chin) را نام برد. تمام این زیرشاخه‌ها درون مرزی هستند و جنگل‌های وسیعی در شمال و مرکز تایلند به وجود آورده‌اند. رود چائوفرایا به همراه زیرشاخه‌هایش، بزرگ‌ترین آب‌خیز تایلند را تشکیل می‌دهد که تقریباً 35 درصد زمین‌های این کشور را به خود اختصاص داده است.

رود مکونگ با طول 4880 کیلومتر، یازدهمین رود طویل جهان، و با دبی متوسط شانزده‌هزار مترمکعب بر ثانیه، یازدهمین رودخانه پرآب جهان است؛ از طرفی دبی متوسط اروندرود، شامل رودخانه‌های دجله، فرات و کارون، 856 مترمکعب برثانیه است. رود مکونگ، بخش قابل توجهی از شمال‌شرقی تایلند را آبیاری می‌کند. رود مکونگ، از فلات تبت (Tibetan) به سمت استان یونان (Yunnan) در چین جاری می‌شود و سرانجام پس از عبور از کشورهای میانمار، تایلند، لائوس، کامبوج و ویتنام به دریای چین جنوبی می‌ریزد. این رود که قسمت اعظم آن در مرزهای تایلند و لائوس، قابل کشتی‌رانی است، زیرشاخه‌های بسیاری دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از رودهای اینگ (Ing)، روآک (Ruak)، مان (Mun)، چای (Chi) و دون نوی (Don Noi) که به رود مان می‌ریزند؛ کوک (Kok) و لام تا کلونگ (Lam Ta Klong) که قسمتی از مرز بین لائوس و تایلند را تشکیل داده‌اند و رود تونله ساپ (Tonle Sap) که در کامبوج به مکونگ متصل می‌شود.

از دیگر رودهای مهمی که به خلیج تایلند می‌ریزند، می‌توان به این‌ها اشاره کرد: بانگ پاکونگ (Bang Pakong) در شرق تایلند که از محل اتصال دو رود ناخون نایوک (Nakhon Nayok) و پرچینبوری (Prachinburi) سرچشمه می‌گیرد، فتچابوری (Phetchaburi) در غرب تایلند که از پارک ملی کائنگ کراچان سرچشمه می‌گیرد، مائی کلونگ در غرب کشور که از محل اتصال دو رود کوی نوی و کوی‌یانی سرچشمه می‌گیرد، پرن‌بوری در شبه جزیره مالایا که از جنوبی‌ترین بخش پارک ملی کائنگ کراچان سرچشمه می‌گیرد، خلونگ کوی که در شبه جزیره مالایا واقع شده، تاپی و زیرشاخه مهم آن، فوم دونگ و پاتانی که طویل‌ترین رود تایلند در شبه جزیره مالایاست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس لحظه آخری