جشنواره ها و فستیوال های تایلند

تایلند از نظر تعداد و تنوع جشن‌ها، در جهان کم‌نظیر است. مردم تایلند به شدت به جشن و شادی علاقه مندند و از اینرو جشنواره ها و فستیوال های مختلفی در طول سال در تایلند برگزار می شود. بهمین خاطر سالانه گردشگران زیادی از اقصی نقاط دنیا در تاریخ های برگزاری جشنواره‌های تایلند به این کشور سفر می کنند و تور تایلند در مدت برگزاری این جشنواره ها بسیار پرطرفدار می گردد. در واقع یكی از جذابیتهای اصلی تور تایلند، انواع و اقسام جشنواره هایی است که بصورت ملی و یا بین المللی برگزار می گردد. جشن آب تایلند، جشنواره چتر تایلند، جشنواره بزرگ تایلند، جشنواره گل تایلند، جشنواره میوه تایلند، جشن زیارت سالیانه تایلند، جشنواره شمع تایلند، جشن ماه کامل تایلند، جشنواره چراغ بادی تایلند، جشنواره نمایش رژه اژدها و شیر تایلند از مهمترین جشنواره‌های تایلند می باشند.

Thailand-festival

جشن آب تایلند

 جشن آب تایلند در واقع همان جشن سال نو تایلند می باشد که سالانه در تاریخ  12 آوریل برگزار می گردد و به مدت ۳ روز نیز به طول می کشد. مردم تایلند معتقدند كه پاشیدن آب باعث خوش یمنی می شود. در این روز اعضای خانواده دور یکدیگرجمع می گردند تا احترام خود را به بزرگترها با ریختن آب خوشبو بر روی دستشان نشان دهند و در مقابل از دعای آنها نیز برای خوشبختی و موفقیت بهره ببرند. در بعد از ظهر نیز پس از ادای احترام به بودا و شستن آن، همه مردم از پیر و جوان به یکدیگر آب می پاشند و لذت و شوقی بینظیر را تجربه می کنند. بطور کلی پاشیدن آب در فرهنگ تایلند به نوعی خوش یمنی را به همراه می آورد. سالانه مردم زیادی از سراسر دنیا برای شرکت در جشن آب تایلند، به تایلند سفر می کنند.

جشنواره چتر تایلند

جشنواره چتر تایلند در دهکده‌ای کوچک در نزدیکی شهر چیانگ‌مای و در ماه ژانویه (دی) برگزار می‌شود. تقریباً تمام مردم دهکده بوسانگ از طریق تولید چترهای کاغذی نقاشی شده، امرار معاش می‌کنند. جشنواره چتر تایلند در خیابان اصلی برگزار می شود و یادبود هنرهای سنتی است. در این بازار می‌توان به خرید چتر و صنایع دستی، پرداخت.

جشنواره بزرگ تایلند

جشنواره بزرگ تایلند که در سپتامبر برگزار می‌شود، مربوط به میراث فرهنگی غنی تایلند است و شامل برنامه‌های مختلف فرهنگی، مسابقات مشت‌زنی، نمایش بریدن میوه و سبزیجات، ساخت مجسمه و رنگ کردن چتر است. بازدیدکنندگان می‌توانند طی مدت برگزاری جشنواره بزرگ تایلند، صنایع دستی تایلند و کالاهای دیگر را به قیمت ارزان از دست‌ فروش‌ها بخرند.

جشنواره گل تایلند

شمال تایلند به تنوع گل و گیاه، مشهور است؛ به خصوص در ماه فوریه (بهمن) که بهترین ماه در چیانگ‌مای است. رژه ماشین‌های حامل افراد که با گل‌های زیبا تریین شده، ویژگی به یادماندنی این رویداد سالیانه است. بخش‌های مختلف جشنواره گل تایلند، شامل نمایش گل و گیاه، فروش صنایع دستی، نمایش‌های هنری و مسابقات مختلف است. جشنواره گل تایلند به مدت 3 روز در اولین آخر هفته ماه فوریه برگزار می‌شود.

جشنواره میوه تایلند

در ماه می (اردیبهشت) اغلب شهرهای شرقی، مثلاً رایونگ، ترات و چانتابوری جشن فراوانی میوه برگزار می‌کنند. در جشنواره میوه تایلند، محصولات باغستان‌ها و زمین‌های زراعی به فروش گذاشته می‌شود. اغلب این میوه‌ها برای شما تازگی خواهند داشت؛ زیرا خاص منطقه استوا هستند و در ایران، نظیر آن‌ها وجود ندارند.

جشن زیارت سالیانه تایلند

پیران بودا، هر سال مراسم زیارتی در جای پای مقدس بودا دارند. این زیارتگاه در سراشیبی نزدیک به سارابوری  در 236 کیلومتری شمال بانکوک، واقع است. جشن زیارت سالیانه تایلند، شامل بازار، تفریح، بازی و موسیقی گروهی نیز و در ماه فوریه (بهمن) برگزار می‌شود.

جشنواره شمع تایلند

در جشنواره شمع تایلند شمع‌های زیبایی را که از موم زنبور عسل و به صورت قلم‌کاری تهیه می‌شوند و ارتفاع بعضی از آن‌ها به چند متر می‌رسد، به نمایش گذاشته می شود. جشنواره شمع تایلند، در ماه جولای (تیرماه) در شهر آبون راتچاتانی در شمال‌شرقی تایلند، برگزار می‌شود.

جشن ماه کامل تایلند

روز ماه کامل، در هشتمین ماه قمری، یادآور اولین خطابه بودای مقدس است که برای پنج حواری خود ایراد کرد. این خطابه، بیش از 2530 سال پیش و پس از آنکه حواریان بودا به اشراق دست یافتند، ادا شده است. نشانه جشن ماه کامل تایلند، روشن کردن شمع است که در تمام معابد و به صورت گروهی و در هنگام غروب روشن می گردد. جشن ماه کامل تایلند در ماه جولای (تیرماه) برگزار می‌شود.

جشنواره چراغ بادی تایلند

در جشنواره چراغ بادی تایلند شناورهای کوچکی که شمعی روی آن‌ها وجود دارد و چراغ‌هایی شبیه بالون، در ماه کامل، روی رودخانه و در آسمان رها می‌شوند و منظره زیبای آن شهر چیانگ‌مای (در شمال تایلند) نظر هر بیننده‌ای را جلب می‌کند. جشنواره چراغ بادی تایلند در ماه نوامبر (آبان) برگزار می‌شود.

جشنواره نمایش رژه اژدها و شیر تایلند

جشنواره نمایش رژه اژدها و شیر تایلند هر سال توسط ساکنان چینی تایلند، در ماه ژانویه (دی) برای احترام به اژدهای طلایی برگزار می‌ شود. جمع شدن مردم با لباس‌های رنگارنگ، حرکت دسته‌ها به صورت نظامی و رقص و حرکاتی مانند شیر و اژدها، به این جشنواره، جلوه خاصی می‌بخشد. جشنواره نمایش رژه اژدها و شیر تایلند معمولاً در اغلب شهرهای مهم تایلند برگزار می‌شود؛ اما مرکز اصلی آن، ناخون سوآن است.

Summary
Review Date
Reviewed Item
جشنواره ها و فستیوال های تایلند
Author Rating
51star1star1star1star1star

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس لحظه آخری